diumenge, 18 de març de 2018

Resum Temporada 2017

La temporada 2017,  esdevé un any fluix, de transició i amb poques proves a l'horitzó. 

Participo en  els Brevets de 200 i 300 per gaudir-los en companyia dels meus amics del Nervi de la Llibertat:  en Carles Belda i en Francesc Florensa.  Em serveixen de preparació per  la  Pirinexus 360 Challenge

Entremig, la "Pedalada Antifeixista: Peraltilla (Aragó) -Lleida (Catalunya)", organitzada pels amics del Nervi de la Llibertat, del qual en sóc membre. Un grup fantàstic que mereix una entrada especial en aquest bloc, perquè em fa feliç i és important per a mi. En breu ho faré. 

Finalment, tanco la temporada a   "La Republicana" : Jaca - Manresa 315.
(Brevet nocturn). 


BREVET 200 ( Tàrrega)

Afrontar aquest Brevet va ser quelcom especial. Sense cap tipus de pressió per necessitar-lo per classificar-me per a cap prova; només tenia com a objectiu, gaudir-lo al màxim i fer que els meus amics arribessin d'una peça i contents a l'arribada. 


Ruta i perfil del Brevet 200

El Nervi de la llibertat a l'arribada.

Brothers in arms: Carles Belda i Francesc Florensa.
Aquesta imatge reflecteix que  l'objectiu es va assolir amb escreix:  sencers, satisfets i molt contents. 
Molt feliços! Enhorabona, amics. 

BREVET 300 (La Fuliola)

Amb la motivació de sumar hores de bicicleta per realitzar una bona base per la Pirinexus, prenc la sortida en companyia de l'amic Florensa,  amb la determinació d'acabar-lo de la millor manera possible.   

Avituallament preparat per afrontar el Brevet de 300.


Ruta i perfil Brevet 300





Feina feta. 

I PEDALADA ANTIFEIXISTA: PERALTILLA - LLEIDA 

Jornada ciclo -cultural d'homenatge als ciclistes de la República,  realitzant la primera de les etapes de la cursa "Frente de Aragón - Barcelona".



Retall de premsa de l'època. 


Sortida a Peraltilla (Aragó)

On the road




A l'arribada a Lleida (Catalunya).
PIRINEXUS 360 CHALLENGE

La crònica que en puc fer de la meva experiència en aquesta prova és aquesta:

 "Bellesa, duresa, patiment i avaries"

Aquest vídeo ens dóna una idea de com és la Pirinexus:


Recorregut.


Sortida.




Coronant el Coll d'Ares, 1513 m . Pas fronterer entre Catalunya i França.


De tornada a Catalunya, a l'avituallament de la Jonquera. 


Parada tècnica per reparar avaries amb un somriure.


A l'arribada:



Amb en Mia Guardiet. Sort del seu domini de la navegació i la ruta. Vàrem anar junts a partir de l'avituallament del Coll d'Ares fins a l'arribada. Amics per sempre!








Dexter's Team. Molt feliç de tenir el suport  de la Rateta i el Dèxter. 



JACA - MANRESA 320 KM (BREVET NOCTURN):

Aquesta prova es celebrà durant 3 anys consecutius, del 1934 fins al 1936. 
Rememorava la "Sublemación de Jaca de 1930" i estava organitzada per el "Diari El Diluvio" i la "Unió Esportiva Sants". 
Anys més tard, en Miguel Cored, un gran ciclista randonneur, va recuperar aquesta prova. Actualment, es celebra cada 2 anys. 

Recorregut: Jaca- Manresa 315 km (3000+)



Sortida davant l'ajuntament de Jaca a les 16h.

Donant la sortida, l'actual president de la "Unió Esportiva Sants" i director de la "Volta a Catalunya". Tot un detall. 



Aturada per sopar a Selgua ( 145 km) a les 21.30h



Arribada a Manresa  a les 8.00h


11h 55m pedalant i 16h en total. 



Per acabar, volia donar a les gràcies a l'Anselmo Mur i a en Miguel Cored; per engrescar-me i facilitar-ne la meva  participació,  sobretot pel que fa al tema logístic. 

Moltes gràcies, Àlex.

dimecres, 10 de gener de 2018

Losers in Morocco


A finals de 2015, amb els  meus amics Joan Anton i Gil ens reunírem per planificar la temporada 2016.  Entre converses i propostes,  decidim fer un viatge al Marroc,  a L'Atlas. 
Una aventura de 21 dies, amb sortida i arribada a Marrakesh,  per realitzar un total de 1600 km, 

Calia posar-s'hi de valent amb els preparatius: bicicleta, alforges, material, roba, mapes, reserves, ...
En Joan Antón, amb moltes ganes i amb dues experiències anteriors al Marroc, va encarregar-se del disseny de la ruta.  
Mentrestant, en  Gil i jo, ens dedicàrem  a buscar la bicicleta i el material adient, per aquest viatge. 

A principis de 2016, ja teniem triades les bicicletes per la nostra aventura. Quadre d'acer, porta alforges i rodes mixtes. En Gil es decideix per una Kona i jo, per una Cinelli Hobootleg. 



KONA SUTRA 
CINELLI HOBOOTLEG

Per un tema, bàsicament  de disponibilitat, triem el mes d'agost per a fer el viatge. Pensem que pedalant de 6:00h a 14:00h, tindrem temps per completar les etapes i, evitar arribar als 52º C de les 16:00h. Malauradament, ens vam equivocar.  

En  arribar a Marrakesh, ens adonem que la calor és suportable però intensa. 
Sortim ben d'hora de  la ciutat. 




El primer dia de ruta, el nostre amic Joan Antón no es trobava bé. Es sentia sense forcesEls kilòmetres no passaven, malgrat el rellotge no aturar-se. El Sol i la temperatura anaven pujant, fins arribar als 52ºC.  A partir de les 18:00h, començaven a minvar les hores de llum i la calor. En l'arribar a l'hostatge ... costava molt recuperar.  Refrigerar el cos, alimentar-lo, hidratar-lo i descansar correctament, es feia molt difícil.  

Tot plegat, no ens deixava avançar i fer els kilòmetres previstos en cada etapa.  



Poc a poc, ens acostàvem a l'Anti-Atlas, calia adentrar-nos en camins  durant kilòmetres, allunyats de qualsevol servei.



Veure que l'amic Joan Antón no recuperava, va esdevenir una gran preocupació. No volíem prendre riscos innecessaris. L' ideòleg i  l'instigador d'aquest viatge era el nostre amic. Era el seu viatge. No tenia cap sentit seguir sense ell, tal i com ens proposava en aquells durs moments.
Davant d'aquesta situació, decidim llogar un taxi que el porti de tornada a Marrakesh, ens esperaria a l'hotel. Mentrestant, nosaltres faríem el camí de tornada en dos dies. 





Una llengua de foc ens llepava tot el cos, l'aire era espès ... calent. La gola s'assecava ràpidament ... La calor era tan extrema que, fins i tot, els suports de les alforges, se'n van desfer  ... van estovar-se. Les manetes de frens, cremaven. 




Les begudes fredes, una utopia; totes calentes. Les neveres no poden amb la calor, no refreden!


 L'adrenalina de les situacions viscudes i la preocupació per el nostre amic; es convertiren en gasolina per tornar a tota velocitat.



Els kilòmetres queien ràpidament ... anàvem encesos! Refem la ruta en un sol dia.
Cap a les 18:00h entràvem a la capital. Creuar Marrakesh, un esport de risc. 
Ens va costar força trobar el Rihad ...



Ens convé una bona dutxa, sopar i gestionar la tornada.  








De tot plegat, queda un record i una sensació agre. El cop de calor que va patir el nostre amic, era quelcom greu;  no poder completar el nostre viatge, va ser un bon pal.  I finalment, trobar-nos amb un país, diguem-ho suaument, hostil, va ser un autèntic desengany...



"Fear and loathing in Morocco" podría ser un bon títol per resumir la nostra experiència al Marroc. 

  


Marrakech, al Rihad Carmele. Darrera nit.


El millor de tot i, amb el que ens quedem, és en l'estima i els vincles que ens uneixen.
De tornada, ja comencem a pensar en nous reptes ... 







dimecres, 12 d’abril de 2017

Irati Xtrem 2016

Irati Xtrem 2016. 128 km /8 colls / 3600 m / 1390 punts Coeficient de duresa.

Una prova amb un recorregut molt exigent i una climatologia adversa.


PUERTOVERTIENTEKMSALT.DES.%COE.
JaurrietaJaurrieta6,79902603,945
ErremendiaPuente sobre Zatoia2,810251083,714
AbaurreagainaAbaurrea5,01030903,512
AzpegiFábrica de armas2,810502706,765
ErrozateSource de la Nive1012739679,6315
Surzai LepoaMuga 257,511402904,564
BagargiMuga 25613273176,650
LarrauBagargi15158510857,2380




Per superar els grans desnivells amb èxit,  confiava en saber-me dosificar correctament.
L'atenció posada en no anar per sobre de la meves possibilitats, fer aturades breus en els avituallaments i portar els pinyons adients; van esdevenir la clau de l'èxit.




Pujant els colls  sense passar-nos ... mantenint una bona cadència i emprant la màxima agilitat possible.



En les baixades, gairebé sempre a roda del meu germà, aprofitàvem per gaudir-les de valent .


                            

A l'arribada, molt contents i satisfets.



El millor regal: Començar i acabar plegats amb un somriure ... 



Brother's Team




dijous, 23 de març de 2017

Pujada a La Mussara.


Coll de La Mussara (1.000m).

Vilaplana, Baix Camp. Catalunya.



 Font: altimetrias.net /Amaia Latorre Hurtado










Maig 2016. 
Rolling on the road.